Övningsseglingar 2021

Mälaren

Classic Seglingsklass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SRS, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal 200601 R1 210608 R1 210615 R1 Total Nett
1st Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra
SWE
619 Classic 0.926 1.0 1.0 3.0 5.0 5.0
2nd Roberto Rudervall SSA Dehler 34 Mafalda
SWE
366 Classic 0.911 2.0 3.0 2.0 7.0 7.0
3rd Lennart Ljunggren WSS Smaragd Cruiser Esmeralda
SWE
320 Classic 0.922 5.0 DNC 2.0 1.0 8.0 8.0
4th Peter Karlsson JKV Rival 22 Sofi
SWE
206 Classic 0.934 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 14.0 14.0

Race Seglingsklass

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: SRS, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal 200601 R1 200601 R2 210608 R1 210608 R2 210615 R1 210615 R2 Total Nett
1st Anders Helmrich SSA Farr 30 Cheyenne
SWE
622 Race 1.102 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 9.0 9.0
2nd Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar
SWE
40 Race 1.058 4.0 2.0 2.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 32.0 32.0
3rd Anders Grinneby GBK Smaragd GUL
SWE
196 Race 0.966 5.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 4.0 36.0 36.0
4th Mathias Bjöklind WSS 11:Metre  
SWE
125 Race 1.082 6.0 6.0 3.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 40.0 40.0
5th Peter Brorson WSS Farr 39 Happy Yachting
SWE
6000 Race 1.109 7.0 7.0 4.0 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 44.0 44.0
6th Totte Bergman SSA M 30 Yrhättan
SWE
1 Race 0.925 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0 46.0 46.0
7th Anton Bergman SSA M30-129 Svala
SWE
129 Race 0.928 2.5 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 50.5 50.5
8th Erik Stenström SSA M 30 Feber
SWE
105 Race 0.934 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 DNS 3.0 51.0 51.0
9th Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare Joulie
SWE
21 Race 0.896 2.5 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 51.5 51.5
10th David Widén SSA M 30 Ysail
SWE
3 Race 0.934 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 66.0

200601 R1 - Classic Seglingsklass

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra
SWE
619 Classic 0.926 64:24 0:59:38 1.0
2 Roberto Rudervall SSA Dehler 34 Mafalda
SWE
366 Classic 0.911 66:39 1:00:43 2.0

210608 R1 - Classic Seglingsklass

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra
SWE
619 Classic 0.926 0:48:35 0:44:59 1.0
2 Lennart Ljunggren WSS Smaragd Cruiser Esmeralda
SWE
320 Classic 0.922 0:51:58 0:47:55 2.0
3 Roberto Rudervall SSA Dehler 34 Mafalda
SWE
366 Classic 0.911 0:58:30 0:53:18 3.0

210615 R1 - Classic Seglingsklass

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Lennart Ljunggren WSS Smaragd Cruiser Esmeralda
SWE
320 Classic 0.922 57:04 0:52:37 1.0
2 Roberto Rudervall SSA Dehler 34 Mafalda
SWE
366 Classic 0.911 62:18 0:56:45 2.0
3 Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra
SWE
619 Classic 0.926 61:50 0:57:15 3.0
4 Peter Karlsson JKV Rival 22 Sofi
SWE
206 Classic 0.934 63:32 0:59:20 4.0

200601 R1 - Race Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Anders Helmrich SSA Farr 30 Cheyenne
SWE
622 Race 1.102 24:34 0:27:04 1.0
2 Anton Bergman SSA M30-129 Svala
SWE
129 Race 0.928 29:57 0:27:48 2.5
2 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare Joulie
SWE
21 Race 0.896 31:02 0:27:48 2.5
4 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar
SWE
40 Race 1.058 26:27 0:27:59 4.0
5 Anders Grinneby GBK Smaragd GUL
SWE
196 Race 0.966 29:12 0:28:12 5.0
6 Mathias Bjöklind WSS 11:Metre  
SWE
125 Race 1.082 28:32 0:30:52 6.0
7 Peter Brorson WSS Farr 39 Happy Yachting
SWE
6000 Race 1.109 29:14 0:32:25 7.0

200601 R2 - Race Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Anders Helmrich SSA Farr 30 Cheyenne
SWE
622 Race 1.102 23:14 0:25:36 1.0
2 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar
SWE
40 Race 1.058 24:24 0:25:49 2.0
3 Anders Grinneby GBK Smaragd GUL
SWE
196 Race 0.966 27:23 0:26:27 3.0
4 Anton Bergman SSA M30-129 Svala
SWE
129 Race 0.928 29:47 0:27:38 4.0
5 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare Joulie
SWE
21 Race 0.896 31:20 0:28:04 5.0
6 Mathias Bjöklind WSS 11:Metre  
SWE
125 Race 1.082 26:30 0:28:40 6.0
7 Peter Brorson WSS Farr 39 Happy Yachting
SWE
6000 Race 1.109 29:15 0:32:26 7.0

210608 R1 - Race Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Anders Helmrich SSA Farr 30 Cheyenne
SWE
622 Race 1.102 0:31:15 0:34:26 1.0
2 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar
SWE
40 Race 1.058 0:34:30 0:36:30 2.0
3 Mathias Bjöklind WSS 11:Metre  
SWE
125 Race 1.082 0:37:45 0:40:51 3.0
4 Peter Brorson WSS Farr 39 Happy Yachting
SWE
6000 Race 1.109 0:37:47 0:41:54 4.0

210608 R2 - Race Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:20:00
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Anders Helmrich SSA Farr 30 Cheyenne
SWE
622 Race 1.102 0:34:00 0:37:28 1.0
2 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar
SWE
40 Race 1.058 0:37:23 0:39:33 2.0
3 Mathias Bjöklind WSS 11:Metre  
SWE
125 Race 1.082 0:41:55 0:45:21 3.0
4 Peter Brorson WSS Farr 39 Happy Yachting
SWE
6000 Race 1.109 0:40:58 0:45:26 4.0

210615 R1 - Race Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Totte Bergman SSA M 30 Yrhättan
SWE
1 Race 0.925 42:25 0:39:14 1.0
2 Anders Grinneby GBK Smaragd GUL
SWE
196 Race 0.966 44:05 0:42:35 2.0
3 Anders Helmrich SSA Farr 30 Cheyenne
SWE
622 Race 1.102 43:32 0:47:58 3.0
4 Erik Stenström SSA M 30 Feber
SWE
105 Race 0.934 DNS   4.0

210615 R2 - Race Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Nation Sail Seglingsklass SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Totte Bergman SSA M 30 Yrhättan
SWE
1 Race 0.925 42:40 0:39:28 1.0
2 Anders Helmrich SSA Farr 30 Cheyenne
SWE
622 Race 1.102 39:13 0:43:13 2.0
3 Erik Stenström SSA M 30 Feber
SWE
105 Race 0.934 48:31 0:45:19 3.0
4 Anders Grinneby GBK Smaragd GUL
SWE
196 Race 0.966 48:40 0:47:01 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start 4


www.vastsf.se/Kolbatar/Tavlingar/ovningsseglingar/

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com