Västra Mälarens Seglingsserie 2020

Västra Mälaren

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Rorsman Båttyp Klubb Segel nummer ESS 6-Timmars SSSv Sundbyholmsregattan Total Nett
1st Team NF NF ESS 270 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Erik Stenström X-99 SSA 199 3.0 12.0 15.0 15.0
3rd Patric Holmberg Albin Alpha WSS 239 4.0 19.0 23.0 23.0
4th Mattias Helmrich B&R 23 SSA 6 26.0 DNC 1.0 27.0 27.0
5th Team Wet-X X-99 ESS 195 2.0 26.0 DNC 28.0 28.0
6th Team Birgersson CB66 racer SSSv 20 26.0 DNC 3.0 29.0 29.0
7th Björn Sjöberg Omega 28 SSSv 155 26.0 DNC 4.0 30.0 30.0
8th Mikael Gustavsson Arcona 340 WSS 40 26.0 DNC 5.0 31.0 31.0
9th Anders Fällman Dufour 34 ESS 162 5.0 26.0 DNC 31.0 31.0
10th Björn Johansson M30 SSSv 132 26.0 DNC 6.0 32.0 32.0
11th Martin Lindberg Dufour 325 ESS 245 6.0 26.0 DNC 32.0 32.0
12th Ola Jacobsson Enter 360 KSK 10 26.0 DNC 7.0 33.0 33.0
13th Niclas Bjällhage Comfort 26 TSS 30 26.0 DNC 8.0 34.0 34.0
14th Bertil Johansson Nordisk 5 1/2 SSA 21 26.0 DNC 9.0 35.0 35.0
15th Tord Kvartsen Hansson 31 TSS 15 26.0 DNC 10.0 36.0 36.0
16th Team Maxe Dehler 33 TSS 11052 26.0 DNC 11.0 37.0 37.0
17th Erik Mårten Farr 30 SSA 659 26.0 DNC 13.0 39.0 39.0
18th Marcus Björklund Farr 30 WSS 6100 26.0 DNC 14.0 40.0 40.0
19th Anders Pettersson Smaragd KSK 49 26.0 DNC 15.0 41.0 41.0
20th Mathias Björklind 11:Metre WSS 125 26.0 DNC 16.0 42.0 42.0
21st Tomas Johansson Granhill 33 SSSv 9743 26.0 DNC 17.0 43.0 43.0
22nd Elias Johansson H-båt SSSv 611 26.0 DNC 18.0 44.0 44.0
23rd Per -Eric Billberg X-362 classic SSSv 25 26.0 DNC 20.0 46.0 46.0
24th Bo Stenström X-312 SSA 15 26.0 DNC 21.0 47.0 47.0
25th Kjell Petersson Beneteau Oceanis 41.1 WSS 6979 26.0 DNC 22.0 48.0 48.0

ESS 6-Timmars - 2020-06-06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Rorsman Båttyp Klubb Segel nummer Place Points
1 Team NF NF ESS 270 1 1.0
2 Team Wet-X X-99 ESS 195 2 2.0
3 Erik Stenström X-99 SSA 199 3 3.0
4 Patric Holmberg Albin Alpha WSS 239 4 4.0
5 Anders Fällman Dufour 34 ESS 162 5 5.0
6 Martin Lindberg Dufour 325 ESS 245 6 6.0

SSSv Sundbyholmsregattan - 2020-06-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Båttyp Klubb Segel nummer Elapsed Points
1 Mattias Helmrich B&R 23 SSA 6 01:52:22 1.0
2 Team NF NF ESS 270 01:52:23 2.0
3 Team Birgersson CB66 racer SSSv 20 01:53:19 3.0
4 Björn Sjöberg Omega 28 SSSv 155 01:54:30 4.0
5 Mikael Gustavsson Arcona 340 WSS 40 01:54:34 5.0
6 Björn Johansson M30 SSSv 132 01:55:11 6.0
7 Ola Jacobsson Enter 360 KSK 10 01:55:29 7.0
8 Niclas Bjällhage Comfort 26 TSS 30 01:57:24 8.0
9 Bertil Johansson Nordisk 5 1/2 SSA 21 01:59:14 9.0
10 Tord Kvartsen Hansson 31 TSS 15 01:59:31 10.0
11 Team Maxe Dehler 33 TSS 11052 01:59:35 11.0
12 Erik Stenström X-99 SSA 199 01:59:59 12.0
13 Erik Mårten Farr 30 SSA 659 02:00:29 13.0
14 Marcus Björklund Farr 30 WSS 6100 02:00:40 14.0
15 Anders Pettersson Smaragd KSK 49 02:00:45 15.0
16 Mathias Björklind 11:Metre WSS 125 02:00:53 16.0
17 Tomas Johansson Granhill 33 SSSv 9743 02:02:35 17.0
18 Elias Johansson H-båt SSSv 611 02:02:50 18.0
19 Patric Holmberg Albin Alpha WSS 239 02:03:59 19.0
20 Per -Eric Billberg X-362 classic SSSv 25 02:06:53 20.0
21 Bo Stenström X-312 SSA 15 02:13:23 21.0
22 Kjell Petersson Beneteau Oceanis 41.1 WSS 6979 02:17:01 22.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 26


www.vastsf.se/Kolbatar/Tavlingar/vastramalarensseglingsserie/

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com