Övningsseglingar 2020

Mälaren

Classic Seglingsklass

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: SRS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal 200505 200512 R1 Total Nett
1st Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra 619 0.926 2.0 DNF 1.0 3.0 3.0
2nd Bo Stenström SSA X-312 Morgan 15 0,900 2.0 DNF 4.0 DNC 6.0 6.0
3rd Roberto Rudervall SSA Dehler 34 Mafalda 366 0,911 4.0 DNC 4.0 DNC 8.0 8.0

Racing Seglingsklass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SRS, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal 200505 200512 R1 200512 R2 Total Nett
1st Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Erik Stenström SSA X-99 Miandra 199 1.016 2.0 4.0 4.0 10.0 10.0
3rd Mikael Gustavsson BK Wega Arcona 340 Mizar 40 1.061 8.0 DNC 2.0 2.0 12.0 12.0
4th Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 4.0 DNF 5.0 DNF 3.0 12.0 12.0
5th Peter Brorson WSS Farr 30 Happy Yachting 6100 1.117 8.0 DNC 3.0 5.0 16.0 16.0
6th David Widén SSA M30 Ysail 3 0.941 4.0 DNF 8.0 DNC 8.0 DNC 20.0 20.0
7th Mathias Björklind WSS 11:Metre   125 1.082 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 24.0 24.0

200505 - Classic Seglingsklass

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Place Points
1 Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra 619 0.926 DNF 2.0
1 Bo Stenström SSA X-312 Morgan 15 0,900 DNF 2.0

200512 R1 - Classic Seglingsklass

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra 619 0.926 103.28 1.35.49 1.0

200505 - Racing Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 55:00 1:01:26 1.0
2 Erik Stenström SSA X-99 Miandra 199 1.016 63:24 1:04:25 2.0
3 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 DNF   4.0
3 David Widén SSA M30 Ysail 3 0.941 DNF   4.0

200512 R1 - Racing Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 46.06 0.51.30 1.0
2 Mikael Gustavsson BK Wega Arcona 340 Mizar 40 1.061 48.38 0.51.36 2.0
3 Peter Brorson WSS Farr 30 Happy Yachting 6100 1.117 49.06 0.54.51 3.0
4 Erik Stenström SSA X-99 Miandra 199 1.016 66.01 1.07.04 4.0
5 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 DNF   5.0

200512 R2 - Racing Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 25.27 0.28.26 1.0
2 Mikael Gustavsson BK Wega Arcona 340 Mizar 40 1.061 26.55 0.28.34 2.0
3 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 32.20 0.28.58 3.0
4 Erik Stenström SSA X-99 Miandra 199 1.016 29.31 0.29.59 4.0
5 Peter Brorson WSS Farr 30 Happy Yachting 6100 1.117 27.51 0.31.07 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 4, 8
DNFStarted but did not finish Varies


www.vastsf.se/Kolbatar/Tavlingar/ovningsseglingar/

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com