Övningsseglingar 2022
Mälaren
Classic Seglingsklass
Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SRS, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
220503 R1 |
220510 R1 |
220517 R1 |
Total |
Nett |
1st |
Bo Thyr |
SSA |
Hanse 315 |
Thyra |
619 |
0.926 |
Classic |
1.0 |
1.0 |
1.0 |
3.0 |
3.0 |
Race Seglingsklass
Sailed: 8, Discards: 0, To count: 8, Rating system: SRS, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
220503 R1 |
220503 R2 |
220510 R1 |
220510 R2 |
220517 R1 |
220517 R2 |
220524 R1 |
220524 R2 |
Total |
Nett |
1st |
Erik Mårtén |
SSA |
J/111 |
Prim |
8337 |
1.137 |
Race |
1.0 |
1.0 |
3.0 |
3.0 |
4.0 |
4.0 |
4.0 |
4.0 |
24.0 |
24.0 |
2nd |
Anders Grinneby |
GBK |
Smaragd |
GUL |
196 |
0.966 |
Race |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
2.0 |
1.0 |
2.0 |
2.0 |
2.0 |
2.0 |
31.0 |
31.0 |
3rd |
Mikael Gustavsson |
WSS |
Arcona 340 |
Mizar |
40 |
1.058 |
Race |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
1.0 |
2.0 |
3.0 |
3.0 |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
49.0 |
49.0 |
4th |
Totte Bergman |
SSA |
M 30 |
Yrhättan |
1 |
0.907 |
Race |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
1.0 |
1.0 |
62.0 |
62.0 |
5th |
Anders Helmrich |
SSA |
Farr 30 |
Cheyenne |
622 |
1.111 |
Race |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
1.0 |
1.0 |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
62.0 |
62.0 |
6th |
Klas Albertsson |
SSA |
First 27.7 |
Vilde |
14 |
0.953 |
Race |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
5.0 |
5.0 |
6.0 DNF |
6.0 |
62.0 |
62.0 |
7th |
David Widén |
SSA |
M 30 |
Ysail |
3 |
0.928 |
Race |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
3.0 |
3.0 |
66.0 |
66.0 |
8th |
Mathias Bjöklind |
WSS |
11:Metre |
|
125 |
1.09 |
Race |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
5.0 |
5.0 |
70.0 |
70.0 |
9th |
Peter Brorson |
WSS |
Farr 40 |
Happy Yachting |
6100 |
1.104 |
Race |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
10.0 DNC |
80.0 |
80.0 |
220503 R1 - Classic Seglingsklass
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Bo Thyr |
SSA |
Hanse 315 |
Thyra |
619 |
0.926 |
Classic |
1:29:03 |
1:22:28 |
1.0 |
220510 R1 - Classic Seglingsklass
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:41:15
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Bo Thyr |
SSA |
Hanse 315 |
Thyra |
619 |
0.926 |
Classic |
1:22:05 |
1:16:01 |
1.0 |
220517 R1 - Classic Seglingsklass
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:43:00
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Bo Thyr |
SSA |
Hanse 315 |
Thyra |
619 |
0.926 |
Classic |
1:45:28 |
1:37:40 |
1.0 |
220503 R1 - Race Seglingsklass
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Erik Mårtén |
SSA |
J/111 |
Prim |
8337 |
1.137 |
Race |
0:38:09 |
0:43:23 |
1.0 |
220503 R2 - Race Seglingsklass
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:16:00
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Erik Mårtén |
SSA |
J/111 |
Prim |
8337 |
1.137 |
Race |
0:40:39 |
0:46:13 |
1.0 |
220510 R1 - Race Seglingsklass
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35:15
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Mikael Gustavsson |
WSS |
Arcona 340 |
Mizar |
40 |
1.058 |
Race |
0:25:51 |
0:27:21 |
1.0 |
2 |
Anders Grinneby |
GBK |
Smaragd |
GUL |
196 |
0.966 |
Race |
0:34:23 |
0:33:13 |
2.0 |
3 |
Erik Mårtén |
SSA |
J/111 |
Prim |
8337 |
1.137 |
Race |
0:30:37 |
0:34:49 |
3.0 |
220510 R2 - Race Seglingsklass
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:16:00
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Anders Grinneby |
GBK |
Smaragd |
GUL |
196 |
0.966 |
Race |
0:36:37 |
0:35:22 |
1.0 |
2 |
Mikael Gustavsson |
WSS |
Arcona 340 |
Mizar |
40 |
1.058 |
Race |
0:34:26 |
0:36:26 |
2.0 |
3 |
Erik Mårtén |
SSA |
J/111 |
Prim |
8337 |
1.137 |
Race |
0:35:48 |
0:40:42 |
3.0 |
220517 R1 - Race Seglingsklass
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:37:00
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Anders Helmrich |
SSA |
Farr 30 |
Cheyenne |
622 |
1.111 |
Race |
0:25:44 |
0:28:35 |
1.0 |
2 |
Anders Grinneby |
GBK |
Smaragd |
GUL |
196 |
0.966 |
Race |
0:38:12 |
0:36:54 |
2.0 |
3 |
Mikael Gustavsson |
WSS |
Arcona 340 |
Mizar |
40 |
1.058 |
Race |
0:35:16 |
0:37:19 |
3.0 |
4 |
Erik Mårtén |
SSA |
J/111 |
Prim |
8337 |
1.137 |
Race |
0:34:10 |
0:38:51 |
4.0 |
5 |
Klas Albertsson |
SSA |
First 27.7 |
Vilde |
14 |
0.953 |
Race |
0:43:53 |
0:41:49 |
5.0 |
220517 R2 - Race Seglingsklass
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Anders Helmrich |
SSA |
Farr 30 |
Cheyenne |
622 |
1.111 |
Race |
0:34:13 |
0:38:01 |
1.0 |
2 |
Anders Grinneby |
GBK |
Smaragd |
GUL |
196 |
0.966 |
Race |
0:41:46 |
0:40:21 |
2.0 |
3 |
Mikael Gustavsson |
WSS |
Arcona 340 |
Mizar |
40 |
1.058 |
Race |
0:38:34 |
0:40:48 |
3.0 |
4 |
Erik Mårtén |
SSA |
J/111 |
Prim |
8337 |
1.137 |
Race |
0:38:08 |
0:43:21 |
4.0 |
5 |
Klas Albertsson |
SSA |
First 27.7 |
Vilde |
14 |
0.953 |
Race |
0:47:21 |
0:45:07 |
5.0 |
220524 R1 - Race Seglingsklass
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Totte Bergman |
SSA |
M 30 |
Yrhättan |
1 |
0.907 |
Race |
0:41:53 |
0:37:59 |
1.0 |
2 |
Anders Grinneby |
GBK |
Smaragd |
GUL |
196 |
0.966 |
Race |
0:41:13 |
0:39:49 |
2.0 |
3 |
David Widén |
SSA |
M 30 |
Ysail |
3 |
0.928 |
Race |
0:44:13 |
0:41:02 |
3.0 |
4 |
Erik Mårtén |
SSA |
J/111 |
Prim |
8337 |
1.137 |
Race |
0:38:35 |
0:43:52 |
4.0 |
5 |
Mathias Bjöklind |
WSS |
11:Metre |
|
125 |
1.09 |
Race |
0:41:30 |
0:45:14 |
5.0 |
6 |
Klas Albertsson |
SSA |
First 27.7 |
Vilde |
14 |
0.953 |
Race |
DNF |
|
6.0 |
220524 R2 - Race Seglingsklass
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:22:00
Rank |
Rorsman |
Klubb |
Båttyp |
Båtnamn |
Segelnummer |
SRS tal |
Seglingsklass |
Elapsed |
Corrected |
Points |
1 |
Totte Bergman |
SSA |
M 30 |
Yrhättan |
1 |
0.907 |
Race |
0:43:22 |
0:39:20 |
1.0 |
2 |
Anders Grinneby |
GBK |
Smaragd |
GUL |
196 |
0.966 |
Race |
0:42:04 |
0:40:38 |
2.0 |
3 |
David Widén |
SSA |
M 30 |
Ysail |
3 |
0.928 |
Race |
0:44:17 |
0:41:06 |
3.0 |
4 |
Erik Mårtén |
SSA |
J/111 |
Prim |
8337 |
1.137 |
Race |
0:38:17 |
0:43:32 |
4.0 |
5 |
Mathias Bjöklind |
WSS |
11:Metre |
|
125 |
1.09 |
Race |
0:40:59 |
0:44:40 |
5.0 |
6 |
Klas Albertsson |
SSA |
First 27.7 |
Vilde |
14 |
0.953 |
Race |
2:49:21 |
2:41:23 |
6.0 |
Scoring codes used
Code | Description |
Points |
DNC | Did not come to the starting area |
10 |
DNF | Started but did not finish |
6 |
www.vastsf.se/Kolbatar/Tavlingar/ovningsseglingar/
Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com